Золоті імена


ШВАРЦ МИКОЛА ЯКОВИЧ

  Народився у місті Одеса в 1876 році. З дванадцяти років працював помічником провізора, а в 1892 році поступив до Харківського університету на медичний факультет. Рідна сестра була заміжня за відомим в ті часи в Катеринославі адвокатом Гальперіним і він із задоволенням став займатися з Миколою юридичними дисциплінами, щоб підготувати його до іспиту на отримання звання приватного повіреного в губернському суді. Молодий чоловік з успіхом здав екзамен і до 1919 року працював приватним повіреним, а далі, до вересня 1926-го, слідчим і юрисконсультом в різних організаціях Дніпропетровська.

  З 3 вересня 1926 до 1 січня 1949 років Микола Якович працював адвокатом у Дніпропетровській обласній колегії адвокатів.

  За майже піввікову юридичну діяльність М.Я.Шварц, який не мав спеціальної освіти, став фахівцем вищої кваліфікації і на початку XX століття був одним із найяскравіших захисників у місті Катеринославі.

 


БРОДСЬКИЙ СЕМЕН ЯКОВИЧ

  Народився в серпні 1882 і року в місті Верхньодніпровську Катеринославської губернії. В 1906-му вступив до Бернського університету (Швейцарія), а в березні 1910 року отримав диплом зі званням доктора права Бер­нського університету.

  3 1911 року до початку Жовтневої революції працював юристконсультом і присяжним повіреним. В післяжовтневий період працював юристом в райспоживспілці. В травні 1923 року вступив до Дніпропетровської колегії адвокатів, в складі якої працював до травня 1956 року.

  Під час цієї роботи багато років обіймав посади завідуючого юрконсультацією в різних містах області і зарекомендував себе як висококваліфікований юрист, чесна, принципова і культурна людина.

  За спогадами людей, що добре його знали, Семен Якович Бродський був одним з кращих адвокатів дожовтневого періоду, а також двадцятих і тридцятих років.

 


СІНАЙСЬКИЙ ОЛЕКСАНДР ДАВИДОВИЧ

  Народився в 1891 році в м. Катеринославі. В 1909 році талановитий хлопчик вступив до Московського університету. З 1914 до 1917 року працював помічником присяжного повіреного у рідному місті, а потім, до 1923-го, на різних юридичних посадах народного господарства Катеринослава і губернії.

  З 1923 року до останніх днів свого життя Олександр Давидович Сінайський працював в складі Дніпропетровської об­ласної колегії адвокатів.

  У бурхливі 20-ті він завідуючий юрконсультації, відповідальний секретар колегії, виконуючий обов’язки голови Президії колегії адвокатів. У 1932-му, як і багато членів колегії, Сінайський був заарештований і кинутий за грати. Мужня людина очолила боротьбу адвокатів за своє визволення і одержав блискучу перемогу над слідчими НКВД, які звинувачували захисників, членів колегії, в підготовці збройного заколоту з метою повалення Радянської влади на Дніпропетровщині.

  Після війни багато років займався поряд з адвокатською і викладацькою діяльністю, підготував десятки кваліфікованих юристів, які стали гордістю Придніпров'я і України.

  Олександр Давидович Синайський ‑ легендарна людина, одна з яскравіших зірок у Дніпропетровській адвокатурі.

 


ТАРАСОВ ПИЛИП ОМЕЛЯНОВИЧ

  Народився 13 серпня 1902 року в місті Катеринославі. Трудову діяльність почав в 1917 році. До 1930-го працю­вав на різних посадах в народному господарстві. В 1927 році поступив до Харківського інституту народного господарства, юридичний факультет якого і закінчив.

  В 1930 році був прийнятий в Дніпропетровську обласну колегію адвокатів. Без відриву від правозахисної діяльності заочно навчався в аспірантурі Харківського науково-дослідного інституту будівництва і права. В 1931-32 роках очолював роботу президії Дніпропетровської обласної колегії адвокатів.

  З 1932 по 1934 рік був головою колегії адвокатів Донецької області, а далі пра­цював на посаді члена суду цього ж регіону. З 1936-го - член Верховного суду Ук­раїни. Але за відношення до опозиції існуючій владі виключений з лав КП(б) Украї­ни, знятий з посади і відправлений в заслання на 18 років, з короткою перервою на участь у Великій Вітчизняній війні.

  В 1957 році повернувся і працював адвокатом в обласної колегії. По спогадам осіб, які його знали, це був один з кращих правозахисників свого часу і дуже благо­родна людина.

 


КАПЛАН ЮХИМ АРОНОВИЧ

  Народився 10 травня 1924 р. в Дніпропетровську. В 1942 р. після закінчення середньої школи був зарахований в Ташкентське військове училище. На фронті був декілька разів поранений. За мужність і героїзм нагороджений трьома орденами і багатьма медалями.

  Після війни закінчив юридичні курси і з вересня 1946 р. почав працювати в Дніпропетровській ОКА. Неодноразово обирався членом її президії, був відпові­дальним секретарем колегії. В 1950 році Ю. Каплан отримав вищу юридичну освіту і, поряд з адвокатською практикою, багато років викладав в Дніпропетровському національному університеті. Цей видатний український правозахисник, відомий далеко за межами Придніпров’я, виховав цілу плеяду учнів. Йому присвоєно звання «Заслужений юрист України».

  В же третій термін Ю. Каплан займає посаду члена кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури області.

 


ПОВХОВИЧ ВОЛОДИМИР МАРТИНОВИЧ

  Народився в 1914 році в місті Катеринославі. Закінчив школу і ФЗУ, працював, у 1935 році поступив до юридичної школи. До квітня 1940 року народний суддя, далі - служба в Червоній армії, в органах військової юстиції.

 За участь у Другій світовій війні був нагороджений орденом і багатьма медалями, мав військове звання майора, демобілізувався у квітні 1946 року.

  У наступний час працював суддею Дніпропетровського облсуду і ревізором відділу судів обласного управління юстиції. З 1954 по 1957 роки - адвокат Дніпропетровської обласної колегії.

  В 1969 році В.М.Повхович прийняв юридичну консультацію Індустріального району і очолював її до кінця свого життя.

  Володимир Мартинович вісім разів обирався депутатом місцевих рад, підготував багато кваліфікованих молодих адвокатів, був людиною високої культури і професіоналізму.

 


ЗАБЛУДОВСЬКИЙ ЮХИМ ЮЛІЄВИЧ

  Народився 2 грудня 1914 року в місті Прилуки Чернігівської області. Першу юридичну освіту отримав у 1937-му, а далі був зарахований до Харківського юридичного інституту, вчився заочно і одночасно працював юрисконсультом Дніпропетровського міськпромгоспу до початку Великої Вітчизняної війни.

  З червня 1941 року в діючий армії, пройшов війну у складі органів військової юстиції, був нагороджений трьома радянськими и трьома польськими орденами, двома медалями. Демобілізований в лютому 1947 року в званні гвардії капітана юстиції.

  В Дніпропетровській обласній колегії адвокатів працював з серпня 1947 року, багато років займав посади завідуючого юрконсультації, неодноразово обирався членом президії. Його роботу завжди відрізняла велика професійна майстерність й наполегливість у відстоюванні законних інтересів громадян.

  З колегії адвокатів вибув у вересні 1985 року.

 


ШЕРМАН ШЛОМА АРОНОВИЧ

  Народився 9 вересня 1916 року в місті Катернославі. Після закінчення школи і ФЗУ з 1932 року працював на різних посадах в народному господарстві. У вересні 1934 року був прийнятий стажером в Дніпропетровську обласну колегію адвокатів. 3 березня 1935 року працював самостійно як адвокат. За період стажування закінчив однорічну юридичну школу.

  В 1936 році був зарахований студентом Харківської філії ВЮЗІ, яку закінчив в 1939 році і отримав вищу юридичну освіту.

  Свого часу Ш.А. Шерман був самим молодим (19 років) адвокатом України.

  За станом здоров’я не брав участі у війні і в евакуації працював в органах прокуратури. З серпня 1946 Шлома Аронович почав адвокатську діяльність, яка продовжувалась в юридичних консультаціях м.Дніпропетровська до І квітня 1989 року.

 Ш.А. Шерман - один з найкращих адвокатів Дніпропетровщини і чудовий ви­хователь молоді, визначний український правозахисник.

 


ЧУПІНІН ОЛЕКСАНДР ГАВРИЛОВИЧ

  Народився 10 квітня 1919 року в Волгоградській області. Після закінчення Саратовського відділення ВЮЗІ в червні 1943 року і одержання вищої освіти працював в народному господарстві. В діючій армії не був через інвалідність з дитинства.

  З лютого 1945 року працює адвокатом в Дніпропетровській обласній колегії адвокатів, в містах і районних центрах об­ласті. З 1949 року і до кінця свого життя - спочатку адвокат, а далі завідуючий юридичною консультацією Ленінського і Червоногвардійського районів міста Дніпропетровська.

  Неодноразово обирався до органів місцевої влади і президії обласної колегії адвокатів. Був активним пропагандистом правових знань. Мав урядові нагороди за багаторічну працю.

  Олександр Гаврилович Чупінін відомий і як блискучий судовий оратор, юрист, адвокат, він один із кращих адвокатів свого часу.

 


КАГАНОВ ЮХИМ АРКАДІЙОВИЧ

  Народився в 1919 році в місті Конотопі Чернігівської області. В 1937 році закінчив середню 4 школу і вступив до Харківського юридичного інституту, повний курс якого завершив в 1941 році.

  Перша робота - суддя у місті Павлограді. В війну був демобілізований і пра­цював адвокатом, а далі помічником прокурора міста Чимкента. У 1944 році був призваним до діючої армії і направлений до Ташкентського військового училища з якого в 1945 році був звільнений в запас за станом здоров’я.

  У Дніпропетровську почав працювати ревізором МНО, а з квітня 1946-го, багато років, адвокатом. В січні 1968 року обирається заступником голови президії Дніпропетровської обласної колегії адвокатів і працює на цій посаді двадцять років. З лютого 1986-го і до кінця свого життя - адвокат центрально-міської юридичної консультації.

  Юхим Аркадійович Каганов залишився в пам’яті колег як яскрава, високо освічена людина, адвокат з великої літери, маршал адвокатури.

 


ЛАТИШЕВСЬКИЙ ІЛЛЯ ПЕТРОВИЧ

  Народився 25 липня 1923 року в селі Кам'янка Кіровоградської області. До війни закінчив середню школу і в лютому 1942-го був призваний до лав діючої армії.

  За участь в Вітчизняній війні був нагороджений двома орденами і багатьма медалями. В 1946 році закінчив юридичну школу і почав працювати суддею.

  У січні 1950 року був прийнятий в Дніпропетровську обласну колегію адвокатів. Більше тридцяти років І.П. Латишевський завідує юридичною консультацією Дзержинського району Кривого Рогу.

  Неодноразово обирався членом президії Дніпропетровської обласної колегії адвокатів і майже двадцять років - депутатом місцевих Рад. За багаторічну і плідну роботу нагороджувався урядом України і органами місцевої влади.

  Ілля Петрович активно пропагував правові знання, підготував багато кваліфікованих правозахисників, був відомим українським адвокатом.

 


ГОРОДЕЦЬКА ВІРА ТРОХИМІВНА

  Народилась 14 вересня 1938 р. в Солонянському районі Дніпропетровської області в родині робітників. Після закінчення середньої ніколи - Харківський юридичний інститут, який закінчила в 1964 р., заочно. З 1956-го до 1978 р. працювала в органах прокуратури Дніпропетровської області.

  З червня 1978 р. до серпня 1979-го була членом Чернівецької обласної колегії адвокатів. З червня 1979 р. працювала адвокатом в складі Дніпропетровської ОКА. З жовтня 1993 р. вийшла зі складу ДОКА й почала працювати самостійно.

  Зараз В. Городецька входить до адвокатського об’єднання «Дніпропетровська міська асоціація адвокатів».

  Віра Трохимівна ‑ висококваліфікований адвокат, одна з кращих представників цієї професії. Вона користується великою повагою серед юристів і широких кіл населення Дніпропетровщини.

 


ГРУЗД АНАТОЛІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ

  Народився 8 жовтня 1940 року в селі Рожкова Воля Лемківського району Львівської області в родині військовослужбовця. Середню школу закінчив у 1958 році в Кривому Розі.

  До 1960 року працював в народному господарстві, а до грудня 1964-го навчався на денному відділенні Харківського юридичного інституту. По закінченні працював в органах прокуратури Дніпропетровської області (1965 - 1970 р.р.). З грудня 1970 по грудень 1985 років працював суддею Дніпропетровського облсуду. З грудня 1985-го року до травня 1986-го - юрисконсульт в металургійному інституті, а з травня 1986 р. до грудня 1987 р. - старший викладач права в цьому ж інституті. Після захисту кандидатської дисертації до лютого 1988 р. працював старшим викладачем Харківського юридичного інституту, а 23.02.88 р. до 12.04.1989 р. - завідуючий кафедрою в Харківській філії ІПК Прокуратури СРСР. З травня 1989 року - в складі Дніпропетровської обласної колегії адвокатів. Обирався до складу Президії колегії адвокатів, був замісником голови президії ДОКА.

  В 1993 році перейшов на індивідуальну роботу. Трохи пізніше очолив Дніпропетровську міську асоціацію адвокатів. Неодноразово обирався до складу кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури області і Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури України.

  У 2000 році обраний головою КДК адвокатури Дніпропетровської області. Один з кращих адвокатів України, широко відомий за межами Дніпропетровщини і України. Має великий авторитет серед юристів і широких мас населення України.

 


ВЕРБА МИКОЛА ІВАНОВИЧ

  Народився 18 березня 1944 року в селі Ряска Нехворощанського району Полтавської області. В 1947-му разом з батьками переїхав до міста Києва, де закінчив середню школу № 144. З 1961 до 1963 року працював в народному господарстві. З 1963 по 1966 рік проходив військову службу, по закінченні якої знову працював в народному господарстві.

  Без відриву від виробництва закінчив юридичний факультет Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченко. В 1974 році був прийнятий членом Волинської обласної колегії адвокатів, де працював до вересня 1987 року.

  В складі Волинської колегії адвокатів зарекомендував себе досвідченим юрис­том, мав багато заохочень, вибирався до складу президії Волинської обласної колегії адвокатів.

  З жовтня 1987-го М.І. Верба працює в складі Дніпропетровської обласної колегії адвокатів. З 1993 року до останнього часу очолює регіональне відділення Спілки адвокатів України. Неодноразово обирався до складу кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури області. Неодноразово очолював дисциплінарну палату КДК, а нині - Голова КДКА Дніпропетровської області.

  Видатний правозахисник України, Указом Президента України Вербі М.І. присвоєно високе звання «Заслужений юрист України».

 


САНДРУНОВА ІННА ПИЛИПІВНА

  Народилася в Дніпродзержинську, в робітничій родині. В 1948 році, після закінчення середньої школи, вступила до Одеського Державного університету і закінчила юридичний факультет в червні 1953 року.

  Адвокатом ДОКА працює з лютого 1954 року. В березні 1962-го була направ­лена на роботу завідуючою юридичної консультації Криничанського району і на цій посаді була до квітня 1970 року. 3  1984 до 2015 року очолювала колектив юридичної консультації Баглійського району м. Дніпродзержинська.

  За багаторічну сумлінну роботу має багато заохочень. Підготувала і виховала де­сятки досвідних правозахисників. Справжній майстер своєї справи, одна з кращих правозахисниць України і Дніпропетровщини, щира, душевна і відкрита людина високої культури і інтелекту.

 


РОМАНІШКІН ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ

  Народився в селі Свиридівна Монастирщинського району Смоленської області 3 лютого 1947 року, в селянській родині. Після закінчення середньої школи в м.Вязьма Смоленської області з серпня 1966 року проходив військову службу.

  З лютого 1970 року по червень 1977 року працював слідчим, а потім зам. начальника відділу карного розшуку.

  Під час роботи в міліції отримав вищу освіту. З липня 1977 року по червень 1982 року працював адвокатом, а потім завідуючим юридичними консультаціями Тернівського і Саксаганського районів міста Кривого Рогу.

  З червня 1982 року по січень 1986 року працював на посаді судді Саксаганського районного суду.

  З січня 1986 року по жовтень 1989 року був суддею Дніпропетровського обласного суду. З жовтня 1989 року по жовтень 1998 року працював на посаді заступника і першого заступника начальника управлі­ння юстиції Дніпропетровської області.

  З жовтня 1998 по лютий 2001 року працював адвокатом у фірмі правового захисту «Верітас».

  З лютого 2001-го і до теперішнього часу - начальник управління правового захисту корпорації «Інтерпайп».

  Неодноразово обирався членом дис­циплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області.

  Видатний адвокат Придніпровського регіону.

 


ПЛЕВАКО ЛЮДМИЛА ВАЛЕНТИНІВНА

  Народилась 1 грудня 1948 року в селі Суслени, Оргівського району, республіки Молдова. Середню школу закінчила в 1965 році. До 1968 року, працювала на різних посадах в народному господарстві. З 1968 по 1972 рік навчалася в Харківському юридичному інституті. З серпня 1972 по вересень 1993 року працювала в складі Дніпро­петровської обласної колегії адвокатів, спочатку адвокатом, тривалий час очолювала юридичну консультацію Кіровського району м. Дніпропетровська.

  З жовтня 1993 року очолювала Кіровську району юридичну консультацію, яка отримала самостійний статус. Потім перейшла на роботу в велику приватну фірму, де очолює юридичну службу.

  Видатна українська правозахисник. За багатолітню сумлінну роботу на правозахисному полі України неодноразово обиралась до складу Президії обласної колегії адвокатів і кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури області, членом якої є і зараз.

 


КУЧАЙ ЗІНОВІЯ ІВАНІВНА

  Народилась 29 березня 1927 р. в с.Дашово Львівської області в родині селян. В 1947р. вступила до юридичного факультету Львівського державного університету, який закінчила в 1952 р.

  В Дніпропетровській обласній колегії адвокатів працює з 1958 р. Починаючи з 1970 р., поряд з адвокатською діяльністю, викладає юридичні дисципліни в ДНУ, підготувала багато висококваліфікованих спеціалістів.

  Видатна українська правозахисниця, одна з кращих адвокатів Придніпров’я. Має почесне звання «Заслужений юрист України».

 


Саділіна Альбіна Іванівна

  Народилась 13 червня 1932 р. в Москві в родині військовослужбовця. В 1955 р. закінчила повний курс Харківського юридичного інституту і отримала призначення в Дніпропетровську ОКА.

  В лютому 1956 р. перейшла працювати нотаріусом і закінчила цю професійну смугу в 1968 р. на посаді заступника старшого нотаріуса Першої нотаріальної контори. З серпня 1968 р. працює ст. консультантом президії ДОКА. В лютому 1974р. ії знову обирають в колегію і призначають відповідальним секретарем, а потім заступником голови президії ДОКА, де вона працює до листопада 1993 р. А потім переходить на самостійну адвокатську роботу.

  Альбіна Саділіна неодноразово заохочувалась Мінюстом України і керівництвом Дніпропетровської області.

 


МАЛИНОВСЬКИЙ ВІКТОР В'ЯЧЕСЛАВОВИЧ

  Народився 2 вересня 1936 року в м. Фастів Київської області. Після закінчення середньої школи в 1954 році працював в на­родному господарстві на різних посадах. В 1959 році вступив до Харківського юридичного інституту на стаціонар, який закінчив з відзнакою у 1963 році.

  З 1963 року до 1988 працював в системі МВС України, де займав високі посади в оперативно-слідчому апараті Дніпропетровщини.

  Має звання полковника міліції. За багаторічну і сумлінну службу в лавах МВС України нагороджений кількома державними нагородами, має також багато відзнак від уряду і керівництва МВС України. З вересня 1988 року працює адвокатом. Спочатку в складі Червоногвардійської юридичної консультації, тривалий час очолював адвокаторську фірму «Захист».

  Досвідчений юрист, один із кращих адвокатів Дніпропетровщини, користується великим авторитетом серед практикуючих юристів Придніпров’я і широких кіл громадськості. Обрався до складу кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області.

 


СУХИЙ ВІТАЛІЙ ІВАНОВИЧ

  Народився 8 серпня 1939 р. в с. Єлизаветівка Царичанського району Дніпропетровської області. До призову в Радянську Армію працював на шахтах Донбасу. До вересня 1961-го служив в ракетних військах. В 1965р. закінчив Харківський юридичний інститут і отримав призначення на посаду слідчого у Якутію.

  З квітня 1968 р. до грудня 1970-го працював помічником прокурора Дніпропетровська. Наступні два роки навчався в аспірантурі Дніпропетровського держуніверситету. Далі - робота в слідчому апараті міської прокуратури.

  З листопада 1973 р. тривалий час працював в Дніпропетровській обласній колегії адвокатів. Багато років працював завідува­чем юридичних консультацій в м.Дніпропетровську. Чотири роки займав посаду замісника голови предидії ДОКА, неодноразово обирався членом президії колегії адвокатів, членом кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури області.

  В. Сухий ‑ видатний адвокат Дніпропетровщини та України. Першокласний спортсмен, має високі спортивні досягнення в багатьох видах спорту. Приймав участь в світових змаганнях ветеранів і за їх підсумками входить до першої десятки кращих спортсменів світу в своїй віковій категорії.

 


Борисенко Микола Семенович

  Народився 5 жовтня 1943 р. в селі Казначеївка на Дніпропетровщині. Після закінчення школи працював на Дніпропетровському паровозоремонтному заводі. В 1962 -1965 рр. - служба в прикордонних військах. 1966 -1970 рр. - студент Харківського юридичного інституту. Потім на протязі семи років працював в органах прокуратури Дніпропетровської області на різних оперативних посадах.

  З листопада 1977 р. по січень 1978-го - юрисконсульт в обласному управлінні вантажного автотранспорту.

  З січня 1978 р. працював адвокатом в складі ДОКА. А в жовтні того ж року був обраний суддею Самарського районного суду, де працював до 1983 р. Далі працює адвокатом в складі ДОКА. А потім - в асоціації адвокатів Дніпропетровська.

  У складі ДОКА очолював роботу юридичних консультацій і значно підняв рівень юридичної допомоги громадянам. Неодноразово обирався до складу президії колегії адвокатів і кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури області. В даний час є членом кваліфікаційної палати КДКА Дніпропетровської області.

  М.Борисенко - видатний адвокат Дніпропетровщини та України, талановитий юрист і вихователь молодих адвокатів.

 


Миргородський Юрій Миколайович

  Народився 17 березня 1946 року в місті Сватово Луганської області.

  В 1948 році його родина переїхала до міста Дніпродзержинська, де Миргородський Ю.М. в 1960 році закінчив сім класів. Після закінчення семирічки вступив в дніпродзержинський металургійний технікум, який закінчив в 1964 році.

  Після деякий час працював слюсарем на металургійному заводі. З 1965 по 1968 рік служив в збройних силах. Після демобілізації був зарахований на службу в міліцію.

  В 1974 році закінчив з відзнакою Київську вищу школу МВС СРСР, а в 1980 році Академію МВС і теж - з відзнакою. За період служби був відзначений рядом державних нагород і відзнак уряду України і МВС. Займав високі пости в системі МВС України. Має звання полковника міліції. В березні 1995 року вийшов на пенсію за станом здоров'я.

  Адвокатом працює з травня 1995 року і за цей порівняно короткий відрізок часу зарекомендував себе як видатний юрист - правозахисник, підготував цілу плеяду, талановитих молодих адвокатів. Має великий авторитет в юридичному світі Дніпропетровщини і України.

   Був членом кваліфікаційної палати КДКА Дніпропетровської області. У 2006 - 2014 роках був головою АО "ДОКА".

 


Галка Анатолій Кузьмич

  Народився 6 липня 1947 року в м.Дніпропетровську, в сім'ї службовця.

  У 1965 році, після закінчення середньої школи, вступив до Московське Вище прикордонне командне училище, повний курс якого закінчив у лютому 1969 року. З березня 1969 року по 1970 служив у військах Середньоазіатського прикордонного округу на посаді заступника та начальника прикордонної застави. З 1970 року по 1985 працював на різних керівних посадах в органах державного управління, районного та обласного рівня. У 1977 році без відриву від роботи закінчив Харківський юридичний інститут:

  З травня 1985 року працював в адвокатському об'єднанні «Дніпропетровська обласна колегія адвокатів». З 1996 року до листопада 1998 року був президентом адвокатської фірми «Захист» при президії ДОКА. З 1998 по 2006 рік був головою президії адвокатського об'єднання «Дніпропетровська облколлегія адвокатів». Неодноразово обирався до складу президії колегії адвокатів.